Szekeres Tamás (1964) magyar gitáros, zeneszerző, zenei rendező 1990-ben, elvégezte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola gitártanszakát, ahol Szendrey-Karper László tanítványa volt, művész-tanári diplomát szerzett.
Gitár-virtuózként vált ismertté, de amint ez a lemeze is bizonyítja: nem lett hűtlen a komolyzenéhez sem. A lemezen Fernando Sor és Johann Kaspar Mertz műveit játssza.
Fernando Sor (1778-1839) spanyol gitárművészt és zeneszerzőt hazájában a gitár Beethoveneként tartják számon, de az egyetemes zenetörténet is kiváló gitárművészként és zeneszerzőként jegyzi őt.
Johann Kaspar Mertz (1806-1856) osztrák származású gitárművész és zeneszerző 1806. augusztus 17-én született Pozsonyban. Bakfark Bálinthoz hasonlóan kizárólag saját hangszerére, gitárra komponált műveket. A legjelentősebb romantikus gitárszerzők között tartják számon. Stílusára leginkább Chopin, Schubert és Liszt Ferenc hatott. A feltevés, miszerint Liszttel barátságban állt volna, nem bizonyított. Maradandó nevet élete végén szerzett magának. 1856-ban ugyanis egy orosz nemesember, bizonyos Makaroff versenyt rendezett Brüsszelben. Két díjat ajánlott fel a legjobb kompozícióknak, amelyeket a szerzőknek kellett előadni. 32 jelentkező 64 műve vetélkedett egymással. Az indulók között volt Leonard, a hegedűs, Servais és Demunck, a csellisták, valamint a Brüsszeli Konzervatórium számos tagja. Az első díjat mégis Mertz op. 65-e nyerte el, amely három művet foglal magába: Fantasie Hongroise, Fantasie Original és Le Gondolier. Mertz 50 évet élt: 1856. október 14-én halt meg Bécsben.
A művek:
Johann Kaspar Mertz
01. Vaterland-Blüthen (Opus 1) – Andante Maestoso
02. Vaterland-Blüthen (Opus 1) – Adagio Patetico
03. Vaterland-Blüthen (Opus 1) – Allegro Con Fuoco
04. Vaterland-Blüthen (Opus 1) – Adagio Con Dolore
05. Vaterland-Blüthen (Opus 1) – Allegro Con Spirito
06. Bardenklange (Opus 3) – An Malvina
07. Bardenklange (Opus 3) – Elfenreigen
08. Bardenklange (Opus 3) – An Die Entfernte
09. Bardenklange (Opus 3) – Etude
10. Bardenklange (Opus 3) – Capriccio
11. Bardenklange (Opus 3) – Fingais Höhle
12. Fantaise Hongroise (Opus 65 No 1)
Fernando Sor
13. Concierto. Gran Solo (Opus 14) – Introduction
14. Concierto. Gran Solo (Opus 14) – Allegro
15. Etude (e, Opus 6 No 1)
16. Sonate (C, Opus 15) – Allegro Moderato
17. Introduction et Variations Sur L’Air – Introduction
18. Introduction et Variations Sur L’Air – Theme (Allegretto)
19. Introduction et Variations Sur L’Air – Variation I
20. Introduction et Variations Sur L’Air – Variation II (Andantino Minore)
21. Introduction et Variations Sur L’Air – Variation III (Tempo I Maggiore)
22. Introduction et Variations Sur L’Air – Variation IV
23. Introduction et Variations Sur L’Air – Variation V
http://9xlinks.com/index.php?ID=12297674
Találatok: 14
Volt szerencsém élőben látni őt és nagy kár érte, hogy evvel a tehetséggel eltűnt a hazai zenei palettáról. Akkor (90-es évek eleje) ezt az Yngwie Malmsteen vonalat vitte, de mivel instrumentális zenét játszott a magyar közönségnek ez idegen volt. Aztán feltűnt az Omega koncertjein, mert Elefánt már képtelen volt lefogni egy akkordot is, majd azt hiszem jött Hollandia az életében.
Sajnos sok tehetséges zenész kallódik el hozzá hasonlóan.