Az 1001 Albums You Must Hear Before You Die (1001 lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz) sorozat harmincnyolcadik (38) lemeze Sam Cooke koncertalbuma. Samuel Cooke (1931-1964) népes családban nőtt fel, nyolcan voltak testvérek. Apja lelkész volt. A család 1933-ban Chicagóba költözött. Sam hamar megbarátkozott a gospel muzsikával, s általában a vallásos zenével. Testvéreivel a Singing Children nevű templomi kórusban énekelt. A Highway QC nevű formációnak 14 éves korában lett tagja, 1950-ben pedig a Soul Stirrers szólóénekese lett.
Lovable című dalát, amely egy gospel téma feldolgozása volt, 1956-ban Dale Cook néven jelentette meg. (Vezetéknevéhez csak később biggyesztette az „e” betűt. Art Rupe, a Specialty kiadó főnöke 1957-ben felismerte a fiú tehetségét, de Cooke nem sokáig maradt a cégnél. 1957-ben szerepet kapott az ABC Tv egyik showműsorában, ugyanebben az évben listavezető sikert írhatott a Summertime című Gershwin örökzölddel. Ugyancsak 1957-ben lett első a You Send Me, fél éven keresztül őrizte ezt a helyét. Sam Cooke a gospelt idővel kissé „hanyagolva” olyan példaképeket követett, mint Billie Holiday, Nat King Cole és Sammy Davis Jr.
Sam Cooke – top 40-es sikerein kívül – több mint negyven dallal került a kislemezek százas listájára, a Billboardra is. Néhány dal a legsikeresebbek közül: Only Sixteen, az I Love You For Sentimental Reasons, az Everybody Loves To Cha, Cha, Cha, a Bring It On Home To Me-t (rengetegen dolgozták fel fehér és fekete énekesek) és a Cupid-ot.
Az énekes 1960-ban az RCA-hoz szerződött. Már itt vette fel a Chain Ganget, amely második helyig jutott. A Basin Street Blueszal, a Tennesse Waltz című amerikai örökzölddel, a Twistin The Night Away, az Another Saturday Night és az A Change Is Gonna Come című dalaival is nagy sikert aratott, akárcsak Willie Dixon klasszikusával,a Little Red Roosterrel.
Nagyon sok átdolgozást megért dalai közül a Send Me Some Loving, a Frankie and Johnny és a Let’s Go Steady Again, a Nothin Can Change this Love. 1961-ben saját lemezkiadót hozott létre, amelyhez csatlakozott Bobby Womack is.
Ébekelte dalait az említetteken kívül, Howlin Wolf, James Taylor, Smokey Robinson, Ray Charles. A fehér rhythm and blues élenjárói közül a Rolling Stones, az Animals és Rod Stewart, sőt a kifejezetten popelőadók közül a Hermann Hermits együttes vagy Art Garfunkel választott dalaiból.
Sam Cooke a feketék jogaiért küzdő polgárjogi mozgalom aktivistája volt. 1964. december 11-én: egy fellépése után eltévesztette szállodai szobáját, a szobában tartózkodó nő rögtön lelőtte. Egy másik változat szerint a Los Angeles-i motel vezetőnője az irodájába hiányos öltözékben betoppanó énekest lelőtte. A menedzserasszony szerint Cooke erőszakoskodott vele, de véletlenül sült el a pisztoly, amely kioltotta az énekes életét.
Több mint húsz albuma jelent meg életében, s halála után sem feledkeztek meg róla a kiadók. (Kovács Miklós, literatura.hu)
A dalok:
1. Soul Twist/Introduction – Curtis Ousley 1:23
2. Feel It (Don’t Fight It) – Sam Cooke 2:54
3. Chain Gang – Sam Cooke 3:11
4. Cupid – Sam Cooke 2:44
5. Medley: It’s All Right/For Sentimental Reasons – Cooke; Deke Watson, William Best 5:11
6. Twistin’ the Night Away – Sam Cooke 5:18
7. Somebody Have Mercy – Sam Cooke 6:18
8. Bring It On Home to Me – Sam Cooke 4:08
9. Nothing Can Change This Love Sam Cooke 2:39
10. Having a Party – Sam Cooke 5:03
A zenészek: Sam Cooke – ének; King Curtis – szaxofon; Clifton White – gitár; Cornell Dupree – gitár; Jimmy Lewis – basszusgitár; Albert “June” Gardner – dobok; Tate Houston – szaxofon; George Stubbs – zongora.
http://links.snahp.it/706sAm_cOOke
Találatok: 10
“Sam Cooke – Live At The Harlem Square Club (1963) RCA Victor” bejegyzéshez egy hozzászólás