Talán nincs még egy zongorista, akinek életében ennyi életveszély, nyomorúság, kaland, tragédia lett volna.
1956. október 22-én este koncertre gyűlt össze a közönség az Erkel Színházban. A műsoron Bartók 2. zongoraversenye szerepelt, a Mario Rossi vezényelte Állami Hangversenyzenekar előadásában. Az eredetileg tervezett szólista helyett egy beugró lépett színpadra, Cziffra György, akinek rövid idő alatt kellett megtanulnia az akkor szinte eljátszhatatlannak tartott darabot. A siker óriási volt, többek szerint a távozó közönség felfokozott hangulata is szerepet játszhatott a másnapi eseményekben.
Ma Bartók népe a pirosodó paradicsomra dagonyázik a sárban. Micsoda, hogy itt orosz tankok voltak?! A Mini-szter nem ezt mondta. Wake up!
Cziffra György 1921-ben született Budapesten, az angyalföldi Tripoliszban. A nagy nyomor következtében gyerekkorában sokat betegeskedett, de amikor egészségi állapota engedte, akkor odaült a hangszerhez, és a nővérétől ellesett darabokat gyakorolta. Majd egy félreértés következtében édesanyjával jóhiszeműen elmentek Dohnányi Ernőhöz, aki mit sem sejtett érkezésükről. Kedvességének köszönhetően azonban mégis fogadta őket. Dohnányit elvarázsolta a kis zseni. Ezt követően kivételt tettek, ugyanis nem volt szokás bárkit előzetes zeneiskolai tanulmányok nélkül felvenni a Zeneakadémiára, Cziffra György 1930-ban mégis mindössze 9 évesen elkezdhette tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán.
19 évesen beleszeretett egy egyiptomi származású hölgybe, Soleilkába, és rövidesen házasságot is kötöttek. “20 deka lóparizerrel ünnepeltük egybekelésünket. Számunkra fejedelmi ebéd volt.”
Cziffra is megkapta a behívót, és a keleti frontra került, ahol jelentkezett tanksofőrnek. Egy ízben meglátogatta a hadtestet egy altábornagy, és Cziffra parancsot kapott a tisztek szórakoztatására.
A rövid gyakorlás után egész este a tiszteknek játszott. Ajándékként egy laposüveg francia konyakot kapott az altábornagytól. Késő este, mielőtt visszament volna szállására, sétált egyet a közeli pályaudvar irányába, ahol észrevett egy indulásra kész vonatot. A két őrnek adta a konyakot, és mialatt ők ezt megitták, Cziffra ellopta a mozdonyt és megszökött. A szökését követően nehéz időszak várt rá, ugyanis elkapták, és előbb fogolyként egy barlangban, majd fogolytáborban sínylődött. Egy idő után elengedték, de a hadseregben kellett szolgálnia. Miután leszerelt, hazatért Budapestre és viszontláthatta rég nem látott családját. Majd újra Budapest éjszakai bárjaiban, kocsmáiban zongorázott.
1950-ben családjával külföldre akart szökni, ám elfogták, és kényszermunkára ítélték, a miskolci egyetem építésénél a kőfaragók között kellett dolgoznia.
Fogságában sem szakadt el azonban hangszerétől, a táborban vasárnaponként egy közeli iskolából szerzett zongorán játszott. Bár rabtársai igyekeztek kímélni, keze megsínylette a nehéz munkát.
Hazatérése után igyekezett teljesen a koncertezésnek szentelni magát. 1956-ban, a forradalom előestéjén beugrással játszotta Bartók 2. zongoraversenyét, majd amikor megnyíltak a határok, családjával együtt elhagyta az országot. Ekkor kezdődött páratlan nyugat-európai karrierje; Franciaországban telepedett le, állampolgárságot kapott, de szerte a nagyvilágban adott koncerteket.
Otthona közelében egy régi kápolnát hangversenyteremmé alakíttatott át, a fiatal művészek támogatására pedig alapítványt hozott létre.
1994. január 15-én bekövetkezett halála óta Cziffra György emléke nem halványul. Felvételei, amelyekből egy csokorra valót nemrég lemezen is kiadtak, a nevét viselő fesztivál és a zenebarátok szeretete megadja neki azt az elismerést, amiben életében sokszor nem lehetett része.
/fidelio nyomán/
1.01 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 1 in C-Sharp Minor
1.02 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 2 in C-Sharp Minor
1.03 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 3 in B-Flat Major
1.04 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 4 in E-Flat Major
1.05 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 5 in E Minor “Héroïde-élégiaque”
1.06 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 6 in D-Flat Major
1.07 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 7 in D Minor
1.08 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 8 in F-Sharp Minor
1.09 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 9 in E-Flat Major “Pesther Carneval”
2.01 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 10 in E Major “Preludio”
2.02 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 11 in A Minor
2.03 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 12 in C-Sharp Minor
2.04 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 13 in A Minor
2.05 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 14 in F Minor
2.06 – Hungarian Rhapsodies, S. 244 – No. 15 in A Minor “Rákóczi March”
2.07 – Rhapsodie espagnole, S. 254
http://justpaste.odavisz.cam (klikk)
Találatok: 85
https://telex.hu/kulfold/2022/10/23/tobb-harkivi-telepulest-is-karpataljai-magyarok-szabaditottak-fel